Jel- és képfeldolgozás tudományos műhely - Publikációk

Fontosabb publikációk

• I. Pintér, L. Kovács, A. Oláh, R. Drenyovszki, D. Tisza and K. Tornai: Automatic Segmentation of Electricity  Consumption Data Series with Jensen-Shannon Divergence, IEEE International Energy Conference Energycon 2014, pp. 873-877, Dubrovnik, Croatia , May 13-16, 2014.
  • A. Sarusi, F. Rárosi, M. Szűcs, N. Csík, A. Farkas, J.Gy. Papp, A. Varro, T. Forster, M. Curtis, A. Farkas: Absolute beat-to-beat variability and instability parameters of ECG intervals: biomarkers for predicting ischaemic ventricular fibrillation, British Journal Of Pharmacology 171: pp. 1772-1782, 2014.
  • I. Pintér, Z. Megyesi, G. Kátai-Urbán: Estimation of geometrical features of wireforms using 3-dimensional image reconstruction data, In: University of Pannonia (ed.) Proceedings of Factory Automation 2012: 21-22nd May, 2012, Veszprém, University of Pannonia, 2012. pp. 46-49.
  • L. Kovács, J. Levendovszky, A. Oláh, G. Treplan: Approximate Minimum Bit Error Rate Equalization for Fading Channels, EURASIP Journal on Advances in Signal Processing, vol. 2010, 9 p.